info@iqreal.sk    0949 600 099

Ako sa budú vyvíjať ceny nehnuteľností v najbližšom období?

Ako sa budú vyvíjať ceny nehnuteľností v najbližšom období?

Oplatí sa s kúpou bývania počkať, alebo už netreba váhať? – to je otázka, ktorá zaujíma asi každého, kto má záujem v blízkej budúcnosti si zakúpiť vlastnú nehnuteľnosť. Prinášame vám ale dobré správy. Súčasná situácia je na kúpu novej nehnuteľnosti viac než priaznivá.
V neistých časoch poznačených pandémiou sa život na realitnom trhu nachvíľu zastavil, ale ceny nehnuteľností naďalej rástli. Hlavnou otázkou ale je, čo sa bude diať s úrokovými sadzbami.

 

 

 

Covid-19 poprehadzoval naše priority. Ľudí zaujímalo hlavne zdravie, a taktiež pocítili obavy o svoju finančnú situáciu. Viacerí teda boli nútení odložiť otázku týkajúcu sa nového bývania. Tento jav, však samozrejme, netrval príliš dlho. Už v júni nastalo oživenie na realitnom trhu a došlo aj k výraznejšiemu nárastu nových úverových obchodov, čo súvisí hlavne s uvoľňovaním karanténnych opatrení a opätovným otváraním ekonomiky. Priemerná cena bývania sa zvýšila o 3,6 % a medziročne až o 11,2 %, čo predstavovalo najrýchlejší rast od roku 2008. Priemerná cena za meter štvorcový nehnuteľnosti tak dosiahla úroveň až 1 731 eur.

Z tohto hľadiska je najlepšie spoľahnúť sa na istotu dnešných dní a využiť aktuálne výhodné cenové ponuky nehnuteľností. Stabilne nízke ceny a výhodné úverové podmienky sú ideálnou kombináciou, ako premeniť krízu na skvelú investičnú príležitosť. Samozrejme, tí, ktorí riešenie nového bývania po vypuknutí pandémie odložili na neskôr, sa po návrate do normálneho života k tomu vrátili. Okrem toho, súčasná koronakríza nemala rovnaký dopad na všetky príjmové skupiny obyvateľstva. Kým nižšie príjmové skupiny boli zasiahnuté vo väčšej miere, domácnosti s vyšším príjmom ekonomické dôsledky nemuseli pocítiť až tak silno. Práve tieto domácnosti s vyšším príjmom tvoria aj najväčšiu časť záujemcov o bývanie, takže dopyt po bývaní zostal takmer nedotknutý. Svedčí o tom aj záujem ľudí o hypotéku, ktorý neutíchol ani v čase, keď nás vírus zatvoril doma. Banky očakávajú, že v nadchádzajúcich mesiacoch bude pretrvávať dopyt po hypotékach hlavne zo strany tých ľudí, ktorí chceli riešiť vlastné bývanie, ale počas pandémie to radšej odložili. Teraz sa k tomu vracajú, čo bude ceny nehnuteľností naďalej tlačiť smerom hore alebo ich držať na aktuálnych úrovniach.

Návrat “do normálu” však nebude jednoduchý. Už teraz sa mnohé krajiny pripravujú na obdobie hlbokej recesie - vlády vyčleňujú miliardové dotácie na podporu ekonomiky, zvyšujú svoje štátne dlhy a centrálne banky znižujú úrokové sadzby či uvoľňujú obeh peňazí. Každý, kto sa chce teda vyhnúť znehodnoteniu svojich úspor a prepadu ich reálnej hodnoty, by preto nemal s investovaním do nehnuteľností dlho otáľať a využiť stabilitu súčasného trhu a priaznivých cien. Hodnota úveru, ktorý si zoberiete dnes, bude mať po kríze z dôvodu očakávanej inflácie nižšiu reálnu cenu, čo je pre poberateľov vcelku výhodná štartovacia pozícia.