info@iqreal.sk    0949 600 099

Jeseň je najlepším obdobím pre záhradníctvo

Jeseň je najlepším obdobím pre záhradníctvo

Povedzme si pravdu, nie každému sa chce špárať v zemi na záhrade. V lete je príliš teplo, na jeseň zas sychravo. Bohato nám stačí hrabanie trávnika alebo čistenia plôch od napadnutých listov. Je ľahké zanedbávať svoju záhradu, keď teplota klesne, ale práve jeseň je vlastne najlepšie obdobie na záhradu, pretože pôda má vlhkú a teplú konzistenciu. Jeseň je obzvlášť vhodná na výsadbu vždy zelených rastlín, ako aj tulipánov a cibuliek narcisov. Bez zložitých výkyvov jarného počasia a potreby pravidelného zalievania môžu tieto rastliny rásť oveľa lepšie, a taktiež oveľa lepšie môžu púšťať nové korene. Jeseň je skvelá aj na sadenie stromov v hlinených pôdach, ktoré môžu byť v jeseni „mazľavé“ a na jar zatvrdnuté ako betón.

 

 

Do zimného obdobia je najlepšie vysadiť nejakú tú zeleninu, aby po zime mali náskok pred ostatnými plodmi. Vysadiť môžete napríklad cibuľku či šalotku. Cibuľoviny majú dlhé vegetačné obdobie a pri jesennej výsadbe dozrejú až počas leta, takže si treba ich umiestnenie dobre naplánovať. Vysadený záhon by mal byť dobre označený aby ste ho nenarušili jarnou výsadbou.

depositphotos 23443848 m

Výsadba cesnaku je u nás najrozšírenejšia práve v jesennom období.

ozimny cesnak 1509986772

Vysadenie špenátu neskoro na jeseň vám zabezpečí úrodu už skoro na jar a bude plodiť až do leta. Ak sa objavia na šaláte kvety, odstráňte ich aby netvoril semená.

ozimny spenat 1509986847

Čerstvý hrach si môžete užiť už aj počas jari, ak  hrach vysadíte na jeseň. Na jesennú výsadbu sú vhodné napríklad odolné odrody Kelvedon wonder alebo Meteor.

ozimny hrach 1509986910

Aj mrkva a petržlen sa dajú pestovať počas zimy. Na jesennú výsadbu sú vhodné variety s krátkym vegetačným obdobím ( mrkva: Nektarina, Espredo F1, Primo F1, Nanda F1, Tempo F1; petržlen: Nanda, Espredo )

stiahnuť

Ak máte dostatok miesta, môžete si na jeseň vysadiť permanentný záhon špargle. Pestovanie špargle však nie je jednoduché. Špargľa potrebuje minimálne 2 roky pokým začne prinášať úrodu, no ak sa vám to podarí, jedna rastlina vyprodukuje viac ako 20 výhonkov ročne a bude ich produkovať až 25 rokov.

spargla clanokW

Taktiež, pokiaľ ide aj o životné prostredie a naše zdravie, šťastie a pohodu, tak s nedávnym rozvojom záhradníctva mnohí ani nevedia, že jeseň je nepochybne najdôležitejšou záhradníckou sezónou. Voda je kritickým problémom a výsadba vždy zelených rastlín, stromov a mnohých trvaliek cez jeseň zvyčajne znamená, že nemusíme polievať toľko ako v lete, pretože s chladnejším jesenným podnebím je úrovňou dažďov o čosi väčšia. V lete vidíme viac suchých a horúcich jarných a letných mesiacov, keď ľuďom stačí len udržiavaťnovo vysadené rastliny.

Aj listy často trápia záhradkárov, takže niet divu, že dvaja z piatich ich odovzdajú do zeleného koša na odpadky. Ale práve listy sú tým najlepším zlepšovačom pôdy. Výroba hnojiva z listov pomáha životnému prostrediu tým, že eliminuje náklady a emisie uhlíka spojené so zberom zeleného odpadu. Rovnako prospešné je aj hrabanie lístia na hromadu pod kríky a stromy - do júla hnijú a budú veľmi pekne podporovať trávniky, ale aj rastliny či dreviny.