info@iqreal.sk    0949 600 099

11 tradícii z celého sveta pri sťahovaní sa do nového domu

11 tradícii z celého sveta pri sťahovaní sa do nového domu

Niekedy naši starí rodičia verili poverám a tradíciám, ktoré ochránia dom pred zlými ľuďmi, duchmi či zlou energiou. Človek by si aj myslel, že v tomto storočí je to už pasé, ale stáva sa, že opak je pravdou. Veľa ľudí, dokonca aj mladých, tieto tradície a návyky stále uplatňuje v praxi. Praktizujete aj vynejaké tradície a veríte na povery? Riadite sa nimi napríklad pri sťahovaní do nového domu? Od posypov soli až po horiace šalvie, či rozsypané mince? Mnoho majiteľov tieto tradície používa pri ochrane svojho nového domu.
Sťahovanie sa ako také môže byť stresujúce, bez ohľadu na to, kde vo svete žijete. Čo je ešte horšie, je strach zo smoly, zlých duchov alebo negatívnej energie, ktorá na vás číha vo vašom novom domove. Niektoré starodávne tradície, ako je hádzanie mincí alebo maľovanie verandy na modro, pretrvávajú už  stovky rokov. Tí, ktorí im veria dúfajú, že budú požehnaní, prosperujúci a bez zlých duchov. Či v to veríte aj vy, necháme na vás. My vám však niektoré z tipy, ako chrániť svoj domov pred zlou energiou, teraz ponúkneme.

 1. Do nového domu vkročte skôr pravou nohou ako ľavou

V Indii by väčšina majiteľov domov vždy vošla do svojej novej nehnuteľnosti skôr pravou nohou ako ľavou. Vyplýva to z presvedčenia, že keď niečo začínate, vždy by ste mali mať šťastnú stranu práve tú pravú. Nie nadarmo sa vraví, ak vám niekto podá pomocnú ruku, že je to vaša pravá ruka. Skúšali ste to niekedy?

2. Rozsypte nejaké mince

Ak sa sťahujete, držte sa akejkoľvek voľnej zmeny. Na Filipínach majú majitelia nových domov tradíciu takú, že v deň sťahovania rozhadzujú mince v obývacej izbe.Vraj im to prináša prosperitu a veľa šťastia.

3. Verandu alebo dvere nafarbite namodro

Vieme, že určité farby izieb či dverí môžu pomôcť zvýšiť nehnuteľnosti. No podľa obyvateľov Južnej Ameriky môže maľovanie predného vchodu modrou farbou pomôcť udržať duchov na uzde. Ľudia veria, že duchovia nemôžu prechádzať cez vodu, a preto si svoje verandy alebo vchodové dvere vymaľujú na modro, aby oklamali duchov. Tým pádom žijú v presvedčení, že sú chranení. 

4. Vložte fenikel do kľúčovej dierky

Možno to znie čudne, ale niektorí noví majitelia domov zvyknú napchať do svojej kľúčovej dierkyf enikel alebo ho zavesia nad vchodové dvere. Veria, že takto zaženú čarodejnice.

5. Posypte soľ okolo domu

Táto tradícia je veľmi známa aj na Slovensku. Nezabudnite si teda zabaliť mlynček na soľ alebo soľničku, pretože by sa vám to mohlo hodiť. Podľa starodávnej tradície niektorí ľudia veria, že posypanie štipkou soli v každej miestnosti a pri vchodových dverách odrazí zlých duchov.

6. Páliť šalviu

Myšlienka pálenia šalvie je starodávny duchovný rituál pôvodných obyvateľov Ameriky, ktorí takýmto štýlom odstraňujú zlú energiu. V dnešnej dobe zvyknú ľudia páliť šalvia skôr preto, aby u nich vzbudila múdrosť, jasnosť a podporila liečenie, či znížila bolesť.

7. Rozsvetlite rohy v miestnostiach

Podľa prastarej čínskej tradície by ste mali svietiť fakľou alebo horiacou sviečkou raz za čas v každom rohu v každej miestnosti (zhora aj zdola), aby ste duchom ukázali, kam sa majú schovať. Nezabudnite taktiež na vnútro svojich skriniek a šatníkovej skrine.

8. V daždivý deň sa nesťahujte

Aj keď je pravdou, že počasie si nevyberáme a zvlášť nie, ak sa potrebujeme presťahovať, niektorí ľudia si myslia, že sťahovanie v daždivom dni prináša veľkú smolu, pretože dážď zmyje šťastie a pohodu z vecí, ktoré sa pri sťahovaní namočia.

9. Okno, ktoré je orientované na východ

Ak si staviate svoj dom, táto tradícia s pôvodom feng-šuej hovorí, že by ste mali zabudovať okná smerujúce na východ, teda na východ slnka. Nedostatok okien v tomto smere sa považuje za smolu.

10. Chlieb a soľ

Podľa ruskej židovskej tradície predstavuje chlieb a soľ pohostinstvo, preto by steto mali do domácnosti zakúpiťmedzi prvými vecami. Mnohí veria, že to zaručí život plný chutí a zabráni tomu, aby majitelia boli niekedy hladní.

11. Zavesená podkova

Posledná a asi najznámejšia povera sa týka zavesenej podkovy. Veľa ľudí si ju zavesí práve nad vchodové dvere. Tento talizman chráni domov pred zlými duchmi, energiou a podobnými vecami. Každý, kto si chce udržať harmóniu domova, si zavesí kovovú podkovu ponad dvere. V dávnych dobách ľudia verili, že kôň dáva podkove všetku silu, schopnosť vykonávať tvrdú prácu a energiu. Verili, že kôň vyplní podkovu pozitívnou energiou, a keď sa podkova naplní, zviera ju jednoducho odhodí. Šťastný človek je ten, ktorý nájde túto podkovu a prinesie do svojho domu. Ak zavesíte rohy podkovy dole, ochránite svoj domov pred zlým okom, zlodejmi a inými nešťastiami. Ľudia hovorili, že podkovy znížené o rohy vyzerajú ako kupole, ktorá chráni ľudí pred nešťastiami a chorobami. Ak máte zlých a závistlivých susedov, mali by ste zavesiť podkovu s rukami nad vonkajšími dverami. Potom môžete zachrániť seba aj svoju rodinu pred zlými myšlienkami a zápornou energiou závisti. Doteraz existuje presvedčenie, že všetky objekty v blízkosti podkovy sú chránené vyššou mocou. Ideálnym miestom pre ňu môže byť taktiež vedľa trezora, kde sa uschovávajú peniaze či šperky. Pozor si ale dávajte na opačné zavesenie podkovy, to môže priniesť negatívne účinky.