info@iqreal.sk    0949 600 099   if social facebook box white 608241

8 spôsobov ako zvýšiť hodnotu svojej nehnuteľnosti pred predajom

dom, nehnuteľnosť, predaj, úprava, homestaging

Častokrát sa stretávame s tým, že ak predávame nejakú nehnuteľnosť, či už je to dom, byt alebo chata, klienti nevedia, ako ju pripraviť na fotenie alebo obhliadky možných záujemcov. Neustlané postele, množstvo osobných predmetov na viditeľných miestach, sušiaky s prádlom v strede obývačky, či plná kúpeľňa čistiacich prostriedkov. To a ešte mnoho iných podnetov môže na obhliadajúcich pôsobiť rušivo. Preto základným pravidlom je pripraviť svoju nehnuteľnosť tak, aby si u vás potenciálni kupci vedeli čo najlepšie predstaviť svoje vlastné bývanie, cítili sa u vás dobre, a teda chceli si danú nehnuteľnosť kúpiť. Mnohokrát ale nestačí iba udržiavať poriadok, pretože stav nehnuteľnosti tak úplne nezodpovedá predstavám klientov. A povedzme si na rovinu; čím ďalej, tým viac ľudí preferuje takú nehnuteľnosť, do ktorej sa bude môcť nasťahovať a bývať, takú, ktorá skrátka nevyžaduje žiadnu rekonštrukciu či úpravy. Pre niekoho je problémom aj menší škrabanec vedľa dverí alebo pár tenkých čiar vedľa gauča na stene, ktorú popísali vaše deti. Pokúsime sa Vám preto dať zopár cenných rád, ako pripraviť svoju nehnuteľnosť na predaj tak, aby záujemcov očarila už na prvý pohľad a vy pritom zainvestujete minimum!

 

  1. Skrášlite svoju terasu, predzáhradku či vstupnú chodbu peknými doplnkami. Zaujímavé vankúše na lavičke, či ozdobné kvetináče s bonsajmi alebo kvetmi určite urobia dobrý dojem!
  2. Ak sú vaše steny vyblednuté, poprípade sú na niektorých miestach fľaky či škrabance, obetujte trochu svojho času a oživte farbu na stenách. Prípadne môžete použiť aj zaujímavú tapetu, ktorá bude ladiť s vašim zariadením!
  3. Neverili by ste, ako môžu celkový dojem ovplyvniť práve malé detaily ako sú napríklad rukoväte na skrinkách či vypínače svetiel. Vy ste si už na ne síce zvykli, no na iných ľudí môže zmena zapôsobiť lepšie!
  4. Pravdepodobne sa nezamýšľate nad tým, v akom stave je vaša kúpeľňa a toaleta, ale trochu pozornosti by ste jej venovať predsa len mali. Možno prídete na to, že sa vám kyvoce umývadlo, preteká sprchový kút alebo by bolo vhodné vymeniť záchodovú dosku. Skúste to napraviť a ste o krok bližšie k úspechu!
  5. Aj keď je u nás zaužívané jarné upratovanie alebo veľké upratovanie pred vianočnými sviatkami, skúste si takýto „detox“ domácnosti urobiť aj pred predajom nehnuteľnosti. Generálka sa v konečnom dôsledku určite odzrkadlí!
  6. V prípade, že ste vlastníkom nejakých lámp s tienidlami, porozmýšľajte nad zmenou. Nemusíte hneď investovať do novej lampy, stačí ak vymeníte tienidlo za niečo vkusné a nápadité. Pokojne aj domácej výroby!
  7. Dôležitým prvkom v kuchyni a kúpeľni sú batérie. Opäť platí to, čo v bode č. 3. Vy ste si už zvykli, no klienti si všimnú každý nedostatok, či už ide o vodný kameň, hrdzu alebo stopy po plesniach. Zvážte výmenu!
  8. V poslednom bode zaostríme na koberce! Či už hovoríme o rohožke alebo o väčšom koberci v obývačke, na prvom mieste je vždy čistota. Potom si je potrebné uvedomiť či nám koberce miestnosť zútulňujú alebo pôsobia ako rušivý prvok. Ak ste sa našli v tej druhej skupine, pouvažujte nad ich výmenou!