info@iqreal.sk    0949 600 099

Poznačila koronakríza trh s nehnuteľnosťami?

Mnohí v súčasnosti hľadáme odpoveď na otázku, ako poznačila koronakríza a všetky opatrenia trh s nehnuteľnosťami. Pred vyše rokom našu spoločnosť prekvapil nový vírus. Najprv sme nechápavo pozerali na správy z Talianska, akoby sme sa dívali na nejaký neznámy sci-fi film o krajine z inej planéty. Nikto také niečo nezažil na vlastnej koži a všetci sme akosi dúfali, že to pominie, že sa rýchlo nájde liek.

Koronavírus však prekonal hranice až k nám – bolo by naivné v čase globalizácie očakávať opak. Mnoho odborníkov predpokladalo pokles dopytu aj na trhu nehnuteľností. No tentokrát sa ich prognózy mýlili. Trh s nehnuteľnosťami nielen že nezaznamenal pokles, práve naopak, dopyt po nehnuteľnostiach stúpol. A podľa zistení aj stúpať bude, nakoľko mnohí pokladajú za najlepší a najbezpečnejší spôsob investovania práve do kúpy domov, bytov, chát, pozemkov. A ukážeme si aj prečo.

Ak si pozrieme presné štatistické údaje zo stránky Štatistického úradu SR, zverejňovaný na stránkach Národnej banky Slovenska, môžeme sledovať vývoj cien nehnuteľností určených na bývanie za m2. Žiaden pokles nebol zaznamenaný – ani v rámci celoslovenského priemeru (v I. kvartáli 2021 zaznamenáva hodnotu 1 930 EUR/m2), ani v našej lokalite Prešovského samosprávneho kraja (údaj z tabuľky ŠÚ SR pre IQ2021 hovorí o hodnote 1 256 EUR/m2 priemerne).

Graf

Zdroj: Štatistický úrad SR

Samozrejme, nielen bezpečnosť investícií, ale aj banky majú svoj podiel na investovaní v tomto smere. Aj keď sa podmienky na poskytnutie hypotekárnych úverov sprísnili  - v lete 2019 to boli obmedzenia týkajúce sa maximálnej výšky úveru v pomere k hodnote založenej nehnuteľnosti (tzv. parameter LTV) a v januári 2020 sa zmenili podmienky takzvaného ukazovateľa DSTI (Debt Service To Income) - výška splátky úveru bude môcť od roku 2020 dosiahnuť maximálne 60 % čistého príjmu žiadateľa, a to už po odrátaní životného minima.

tabuľka úrokov

Zdroj: Národná banka Slovenska

Úrokové sadzby sú však viac ako zaujímavé a skôr by bol hriech o investovaní neuvažovať. Veď priemerná percentuálna miera nákladov na hypotekárnom úvere sa v súčasnosti pohybuje okolo hodnoty 1,27% a ak zohľadníme mieru inflácie za minulý rok vo výške 1,9% (priemerný nárast cien na spotrebiteľských trhoch), vychádza nám zisk.

Ľudia budú mať stále svoje sny, zakladať rodiny, chcieť sa zabezpečiť na starobu, zabezpečiť svoje deti. A možno teraz je najvyšší čas prestať snívať a začať svoje sny o domove premieňať na skutočnosť. Hľadáte teda byt, alebo starší dom? Snívate o novom domčeku?  Radi Vás privítame – a so všetkým pomôžeme. V  našej kancelárii IQ Real si vieme poradiť nielen s vybavením hypotekárneho úveru, ale vieme vám poskytnúť aj celé portfólio služieb v oblasti realít, projektovania, výstavby, spravovania vašich nehnuteľností a ďalšie služby.  Tak čo? Presvedčili sme vás? Teraz je ten správny čas.