info@iqreal.sk    0949 600 099

Ako pandémia ovplyvnila Slovákov pri stavbe domu či rekonštrukcii bývania

Ako pandémia ovplyvnila Slovákov pri stavbe domu či rekonštrukcii bývania

Koronakríza zastihla slovenské rodiny v rôznych štádiách budovania ich nového bývania a skomplikovala im ho najviac, ako sa len dalo. Až 62% Slovákov nedokončí svoj projekt v termíne v akom plánovali a 34 % musí znížiť objem svojich investícií do stavby, kvôli strate zamestnania alebo zníženia platu jedného alebo aj oboch partnerov.

 

 

 

 

 

Prebiehajúca koronakríza sa podpísala na živote mnohých ľudí a začali viac premýšľať o tom, do čoho investovať a čo odložiť na neskôr. Aktuálna situácia ovplyvnila aj trh s nehnuteľnosťami. Niektorí majú obavy z kúpy, stavby alebo rekonštrukcie svojho nového bývania. Prieskum, do ktorého sa zapojili návštevníci piatich portálov o bývaní (modrastrecha.sk, modrastrecha.cz, doma.sk, mojdom.sk a asb.sk), sa zameral na to, či ľudia museli odložiť stavbu domu v dôsledku karanténnych opatrení, alebo prehodnotiť spôsob jej financovania. 

Prieskum nakoniec ukázal, že napriek kríze spôsobenej šírením vírusu COVID-19 väčšina Slovákov nepozastavila stavbu rodinného domu. Avšak až 62% opýtaných nedokončí svoj dom či rekonštrukciu bytu v plánovanom termíne, pretože pandémia spôsobila, že mnohým sa samotná realizácia predĺži až o niekoľko týždňov. Pre pätinu opýtaných to znamená posun prác dokonca o viac, ako 6 mesiacov.

 

Viac ako polovica opýtaných investuje do bývania podľa plánu

Na stavbu alebo rekonštrukciu nového a vlastného bývania plánovalo 35% opýtaných Slovákov minúť viac ako 50 000 eur. Príchod pandémie však niektorým riadne skomplikoval situáciu, najmä v dôsledku straty zamestnania alebo zníženia platu jedného z partnerov. Viacerým respondentom vznikli problémy so schválením hypotéky alebo sa im nepodarilo predať nehnuteľnosť, ktorou chceli financovať stavbu nového domu. Kvôli koronakríze muselo 34% Slovákov znížiť objem svojich investícií do výstavby o 10 až 30% oproti pôvodnému zámeru. Na druhej strane viac ako polovica opýtaných investuje do stavby či rekonštrukcie domu rovnako, ako si naplánovala.

 

Slováci sa kvôli pandémii stretli pri stavbe domu s viacerými problémami

Výstavbu alebo rekonštrukciu domu či bytu oddialilo najmä obmedzené vychádzanie alebo úplný zákaz vychádzania, nedostatok stavebných materiálov na sklade alebo dlhšie čakacie lehoty na dodanie tovaru, a to najmä zo zahraničia. Podľa viacerých opýtaných bolo oneskorené aj vydávanie stavebných povolení, zápisy do katastra či získavanie ďalších dokumentov potrebných ku stavbe domu.

 

 

Zdroj: https://www.nehnutelnosti.sk/magazin-o-byvani/1416-ako-pandemia-ovplyvnila-slovakov-pri-stavbe-domu-ci-rekonstrukcii-byvania/

https://uzitocna.pravda.sk/dom-a-byt/clanok/583310-pandemia-dala-do-karanteny-aj-stavby/