info@iqreal.sk    0949 600 099

8 vecí, ktoré je potrebné skontrolovať pred nákupom investičných nehnuteľností či už v zámorí alebo doma

8 vecí, ktoré je potrebné skontrolovať pred nákupom investičných nehnuteľností či už v zámorí alebo doma

Zvažujete kúpu nehnuteľnosti v zámorí alebo doma ako investíciu? V závislosti od toho, v akej krajine plánujete danú nehnuteľnosť kúpiť, budete musieť prejsť mnohými procesmi. Vo väčšine prípadov bude nákup nehnuteľností v iných krajinách dosť komplikovaný. Aby ste mohli začať s týmto procesom, ponúkame vám osem základných tipov pri kúpe investičnej nehnuteľnosti v zámorí alebo doma. Či už s tým nejakú skúsenosť máte alebo ste začiatočník, tieto rady vám môžu dopomôcť k bezproblémovému nákupu.

 

1. Poznať právny proces 

Pred kúpou nehnuteľnosti musíte najskôr porozumieť všetkým zákonným postupom, a na to budete potrebovať pomoc najmenej dvoch ľudí. Jeden z nich by mal byť miestny právnik, a taktiež certifikovaný maklér alebo agent. Títo ľudia vám zaistia odpovede na všetky vaše otázky týkajúce sa kúpy nehnuteľnosti. Pri kúpe nehnuteľnosti v zahraničí sú to napríklad informácie o zahraničnom vlastníctve, migračných dokladoch, vízach a iných povoleniach.

2. Kvalita domu alebo nehnuteľnosti

Jednou z vecí, ktoré by ste mali vedieť pred kúpou nehnuteľnosti je to, aká je jej celková kvalita. Ak je to dom, vyhovuje vašim potrebám alebo ľuďom, ktorí tam budú bývať? Z akých materiálov je dom vyrobený? A čo vonkajšie priestory? Tiež je vhodné zvážiť nie len stav, ale aj možnosti údržby do budúcnosti. 

3. Vypočítajte poplatky

Pred kúpou nehnuteľnosti, či už miestnej alebo v zahraničí, si samozrejme musíte vypočítať náklady, pretože ak zvažujete kúpiť nehnuteľnosťv iných krajín, môžu tam existovať skryté, či rôzne iné výdavky, ako napríklad dane a kolísavý menový kurz.

4. Účel nehnuteľnosti

Pri kúpe nehnuteľnosti je jednou z prvých vecí, ktoré by ste si mali uvedomiť, jej využiteľnosť. K tomu budete potrebovať správny plán. Môžete napríklad chcieť nehnuteľnosť prenajať a získať sumu, ktorú ste vložili do kúpy nehnuteľnosti naspäť. V prípade, že je účel iný a vy sa nebudete permanentne nachádzať v blízkosti nehnuteľnosti, je vhodné zaobstarať si opatrovníka alebo jej správcu, ktorý vám na ňu dohliadne.

5.  Poloha

V tejto digitálnej dobe sa veľa nákupov uskutočňuje práve on-line, vrátane zahraničných. Pred uskutočnením akýchkoľvek nákupov sa ale uistite, že máte „o tovare“ dostatok zaručených informácií. Aj keď ste nehnuteľnosť navštívili raz alebo dvakrát, je potrebné skontrolovať viac vecí, ako je napríklad vzdialenosť nehnuteľnosti od strategických bodov (napríklad vlaková stanica, škôlka, obchodné centrum, ...). Ak plánujete nehnuteľnosť prenajímať, je dôležité vedieť,ako často sa v tejto oblasti zastavia cestujúci či turisti. Poznanie všetkých týchto otázok vám môže pomôcť urobiť správne rozhodnutia. 

6. Preskúmanie oblasti

Ak plánujete podnikať s nehnuteľnosťou, ktorú ste si zakúpili, je rozumné preskúmať oblasť, aby ste sa oboznámili s cenami v okolí. Napríklad, ak prenajímate, je lepšie skontrolovať ďalšie miesta v okolí a ponúknuť nehnuteľnosť na prenájom za prijateľnú cenu.

7. Ceny bývania

Ak sa plánujete do cudzej krajiny nakoniec presťahovať, mali by ste si tiež uvedomiť náklady na život v nej. Aké sú náklady v porovnaní s cudzou krajinou, a ako je to so životnými nákladmi vo vašej rodnej krajine? Oplatí sa tam presťahovať čo najskôr, alebo je lepšie medzitým zostať najskôr vo svojej rodnej krajine? Poznanie týchto vecí vám môže pomôcť nastaviť rozpočet do budúcna pre vašu kúpu novej nehnuteľnosti alebo domu. 

8. Myslite aj na budúcnosť

Pri získavaní investícií by ste sa mali vždy pozerať aj do budúcna. Platí to aj pri kúpe nehnuteľnosti v zahraničí, tak aj pri kúpe nehnuteľnosti v rodnej krajine. Je vaša krajina, v ktorej budete kupovať stabilná z hľadiska ekonomiky a trhu nehnuteľností? Ako dlho budete môcť hradiť náklady na svoj nákup? Ak príde čas, keď budete musieť alebo chcieť nehnuteľnosť predať, môžete ju predať a dosiahnuť zisk alebo budete musieť ísť pod cenu? Hľadanie odpovedí na tieto otázky vám jednoznačne pomôžu lepšie sa rozhodnúť pri vašom investovaní.