Zákon č. 140/2014 Z. z. o nadobúdaní vlastníctva k poľnohospodárskemu pozemku je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky. Takýto verdikt vyhlásil Ústavný súd k § 4, § 5 a § 6, ktorý bol publikovaný dňa 11. 02. 2019.
Ak ste uzavreli zmluvu po 31. 12. 2017, máme pre Vás dobrú správu. Pri úveroch na bývanie môžete využiť daňový bonus na zaplatené úroky!
V prípade, že ste sa rozhodli kúpiť si nehnuteľnosť a nebudete ju financovať úverom, ale vlastnými prostriedkami, ostáva bezpečnosť prevodu financií na vás. Existuje mnoho spôsobov, ako úhradu zrealizovať, no jedným z tých bezpečnejších je vinkulovaný vklad. A čo to vinkulovaný vklad vlastne je?
Mnohí, ale hlavne starší klienti, majú častokrát obavy z podpísania plnomocenstva, o to viac, ak ide o nehnuteľný majetok. Neistota dnešnej doby im automaticky vnucuje myšlienky, že splnomocniť znamená dať právo cudzím ľuďom disponovať s ich vecami ako sa im len zachce bez toho, aby si znenie plnomocenstva vôbec prečítali a uvedomili si tak jeho rozsah.
Štátny fond rozvoja a bývania vznikol v roku 1996 a je určený na financovanie vybraných projektov štátnej bytovej politiky, ktoré sú schválené vládou Slovenskej republiky pri rozširovaní a zveľaďovaní bytového fondu. Podporuje mnohé oblasti výstavby, ako napríklad financovanie obnovy bytového domu, financovanie výstavby a kúpy nájomných bytov, financovanie výstavby a obnovy zariadenia sociálnych služieb, či financovanie technickej vybavenosti a kúpy pozemku k nájomným bytom. Dnes si však priblížime iba jedno z odvetví, a to financovanie kúpy bytu alebo domu.
Ak ste kúpili alebo zdedili pozemok a rozhodli ste sa ísť do stavby vlastného domu, musíte rátať s mnohými vecami. So samotnou výstavbou totiž súvisí mnoho krokov, ktoré je potrebné zaradiť do svojho ako časového, tak i finančného plánu. Jednou z dôležitých súčasti realizácie je aj zavedenie prípojok, resp. inžinierskych sietí, o čom mnohí z nás nemajú takmer žiaden prehľad. My sa na túto problematiku dnes pozrieme z pohľadu financií a zosumarizujeme si celkové aktuálne výdavky pri každej z nich.
Častokrát sa stretávame s tým, že ak predávame nejakú nehnuteľnosť, či už je to dom, byt alebo chata, klienti nevedia, ako ju pripraviť na fotenie alebo obhliadky možných záujemcov. Neustlané postele, množstvo osobných predmetov na viditeľných miestach, sušiaky s prádlom v strede obývačky, či plná kúpeľňa čistiacich prostriedkov. To a ešte mnoho iných podnetov môže na obhliadajúcich pôsobiť rušivo. Preto základným pravidlom je pripraviť svoju nehnuteľnosť tak, aby si u vás potenciálni kupci vedeli čo najlepšie predstaviť svoje vlastné bývanie, cítili sa u vás dobre, a teda chceli si danú nehnuteľnosť kúpiť. Mnohokrát ale nestačí iba udržiavať poriadok, pretože stav nehnuteľnosti tak úplne nezodpovedá predstavám klientov. A povedzme si na rovinu; čím ďalej, tým viac ľudí preferuje takú nehnuteľnosť, do ktorej sa bude môcť nasťahovať a bývať, takú, ktorá skrátka nevyžaduje žiadnu rekonštrukciu či úpravy. Pre niekoho je problémom aj menší škrabanec vedľa dverí alebo pár tenkých čiar vedľa gauča na stene, ktorú popísali vaše deti. Pokúsime sa Vám preto dať zopár cenných rád, ako pripraviť svoju nehnuteľnosť na predaj tak, aby záujemcov očarila už na prvý pohľad a vy pritom zainvestujete minimum!
Začal nám október a s ním prišli aj dlho avizované inovácie na katastri. Celkovo by mali priniesť modernizáciu a zjednodušenie, ktoré sú nepochybne pozitívnou zmenou ako pre občanov, tak pre realitných sprostredkovateľov.

Mnohí ste sa už určite stretli so sankciami či pokutami v prípadoch, kedy ste vedome či nevedome nedodržali lehoty stanovené zákonom. Úrady Slovenskej republiky sú na termíny háklivé a vyrubiť finančný postih pri nedodržaní podmienok zabudnú skutočne iba málokedy. Problémom však je, že tieto postihy bývajú vo väčšine prípadov jednostranné a niekedy je naozaj komplikované sa svojich občianskych práv domôcť. Faktom však ostáva, že lehoty je povinná dodržiavať aj strana druhá, čo je v našom prípade štát. Jedinou funkčnou cestou je nenechať sa odbiť!
V roku 2012 sa začalo reálne hovoriť o elektronizácii katastra, čo malo zmierniť byrokraciu a uľahčiť a zjednodušiť klientom komunikáciu s úradmi. Celkovo malo ísť o 45 elektronických služieb, čo sa ale v predpokladanej lehote zrealizovať nepodarilo. Plán začal naberať reálne kontúry až v septembri 2015, kedy bolo publikovaných prvých 15 elektronických služieb. Následne však prišla trojročná odmlka a plán priblížiť kataster ľuďom opäť ostal v úzadí. V júli tohto roku však denník Pravda prišiel s informáciou, že elektronizácia katastra bude v októbri tohto roku zavŕšená, a teda ponúkne verejnosti zvyšných 30 elektronických služieb.
Mnohí z Vás už určite vybavovali na úradoch rôzne zápisy, prepisy, vyhotovovania dokladov, či všelijaké iné záležitosti, pri ktorých bolo nutné, resp. zákonom dané, zaplatiť kolky či iné poplatky.
Inak tomu nie je ani na katastrálnom úrade, pri úkone nazývanom „vklad do katastra nehnuteľností“, ktorým si musia prejsť všetci, ktorí sa rozhodli kúpiť si nehnuteľnosť.
V prípade, že spolupracujete s realitnou kanceláriou, tento a podobné poplatky sú zahrnuté v odmene pre realitnú kanceláriu. No čo ak sa s predajom či kúpou trápite sami?