info@iqreal.sk    0949 600 099

Blog

Poznačila koronakríza trh s nehnuteľnosťami?

Mnohí v súčasnosti hľadáme odpoveď na otázku, ako poznačila koronakríza a všetky opatrenia trh s nehnuteľnosťami. Pred vyše rokom našu spoločnosť prekvapil nový vírus. Najprv sme nechápavo pozerali na správy z Talianska, akoby sme sa dívali na nejaký neznámy sci-fi film o krajine z inej planéty. Nikto také niečo nezažil na vlastnej koži a všetci sme akosi dúfali, že to pominie, že sa rýchlo nájde liek.

Ako pandémia ovplyvnila Slovákov pri stavbe domu či rekonštrukcii bývania

Ako pandémia ovplyvnila Slovákov pri stavbe domu či rekonštrukcii bývania

Koronakríza zastihla slovenské rodiny v rôznych štádiách budovania ich nového bývania a skomplikovala im ho najviac, ako sa len dalo. Až 62% Slovákov nedokončí svoj projekt v termíne v akom plánovali a 34 % musí znížiť objem svojich investícií do stavby, kvôli strate zamestnania alebo zníženia platu jedného alebo aj oboch partnerov.

Svetový deň vody

Svetový deň vody

Včera, 22. marca si milióny ľudí na celom svete pripomenuli sviatok vody. Tejto cennej, životne dôležitej tekutiny, či už pre ľudí alebo zvieratá. Nie je to ale žiadne tajomstvo, že všetko živé na planéte, potrebuje vodu. Čistú vodu, ktorú poniektorí ľudia berú ako samozrejmosť, si v niektorých krajinách dovoliť nemôžu. V oblastiach, ako sú Keňa, Nigéria, Tanzánia a podobne, sú ľudia a deti vďačné za každý dúšok pitnej, a čistej vody.

Ako orientovaná záhrada by vám mohla zvýšiť hodnotu?

Ako orientovaná záhrada by vám mohla zvýšiť hodnotu?

Záhrady orientované na juh by mohli pomôcť zvýšiť hodnotu nehnuteľností o neuveriteľných 22 695 eur, ukazuje Britský výskum spoločnosti Rightmove, kde webová stránka o nehnuteľnostiach analyzovala okolo 400 000 apartmánov s tromi a štyrmi spálňami po celej Veľkej Británii. Samozrejme, nie je to len o Veľkej Británii, keďže pravdepodobne všade po celom svete sú ľudia oveľa šťastnejší, keď majú možnosť užívať si slnečné lúče vo svojej záhrade.

Od januára platia pri stavbe domov nové pravidlá

Od januára platia pri stavbe domov nové pravidlá

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na prevádzku budov sa v Európe spotrebuje asi 40 % všetkej vyrobenej energie. V rodinných domoch pritom pripadá až 70 % na vykurovanie, 20 % na prípravu teplej vody a asi 10 % sa minie na osvetlenie a fungovanie spotrebičov. Je tu teda veľký priestor na šetrenie energiou, respektíve na to, aby sme pri jej výrobe neroztáčali špirálu klimatických zmien. Nové budovy na Slovensku, na ktoré bude podaná žiadosť o stavebné povolenie po 31. decembri 2020, musia spĺňať štandard takmer nulového domu - takmer nulovú spotrebu energie. Každá jedna nová budova vrátane rodinných domov musí spĺňať prísny parameter energetickej triedy A0.

Čo si potencionálni kupujúci všimnú pri obhliadke domu ako prvé?

Čo si potencionálni kupujúci všimnú pri obhliadke domu ako prvé?

Nový experiment odhalil, na čo sa potencionálni kupujúci pri prezeraní nehnuteľnosti najviac pozerajú - a v zozname je niekoľko prekvapení. Spoločnosť Comparethemarket.com uskutočnila experiment s pozorovaním očí aby odhalila, čo si kupujúci pri prehliadke nehnuteľností najviac všimnú. Tri rôzne nehnuteľnosti si kupujúci pozreli a pomocou hardvéru na sledovanie očí zistili, ktoré komponenty upútali najviac ich pozornosť.

Index realitného zdravia v mesiaci Október

Index realitného zdravia v mesiaci Október

Index realitného zdravia (IRZ) na jeseň pokračuje v zhoršovaní a dôsledkom je, samozrejme, koronavírus. V októbri dosiahol hodnotu 2,99 čo je iba o 0,02 horšie ako v septembri, ale aj tak sa to považuje za tretiu najhoršiu hodnotu v histórii. Index realitného zdravia predstavuje výhľad na november len o kozmetické zlepšenie na 2,95 a niektoré obchodné trhy, ktoré spracovávajú vlastné prognózy si myslia, že hodnota indexu klesne až na 2,50. 

Najlepšie nové trendy v oblasti nehnuteľností

Najlepšie nové trendy v oblasti nehnuteľností

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        WC na prízemí, vstavané úložné priestory či oddelený obývací priestor patrí medzi najpopulárnejšie trendy v oblasti nehnuteľností. Kupujúci odhalili, čo hľadajú v novom domove a naopak – čo ich od kúpy odrádza. V novom prieskume zadanom nezávisle na internetovom portály sa zistilo, že približne 2 000 dospelých osôb pokladá za výhodu mať v nehnuteľnosti priestor na vytvorenie domácej kancelári. Kupujúcim tiež imponovali výklenky na knihy v stenách, či samostatne stojace vane na nožičkách.

5 krokov k rýchlemu predaju vášho domu

5 krokov k rýchlemu predaju vášho domu

Hľadáte kupca a chcete rýchlo predať dom? Pozrite si tieto najlepšie tipy, ako rýchlo ho predať. Ak je váš dom na trhu už nejaký ten čas a zatiaľ ste nemali žiadnych potenciálnych kupcov, budete pravdepodobne potrebovať zopár rád o pomoc ako na to. Aj keď je trh s bývaním v súčasnosti pre tých, ktorí majú nehnuteľnosti na predaj, trochu pochmúrne miesto, môžete urobiť niekoľko jednoduchých vecí, aby ste vynikli medzi ostatnými.

Rast cien bytov sa v septembri zastavil

Rast cien bytov sa v septembri zastavil

V treťom štvrťroku sa rast cien bytov na Slovensku výrazne spomalil. V niektorých regiónoch môžeme vidieť aj mierny pokles a dôvodom nie je len vplyv pandémie na realitný trh, ale aj hlavne fakt, že drahšie byty v novostavbách sa z predaja rýchlo vytrácajú a priemer cien tak klesá.

8 vecí, ktoré je potrebné skontrolovať pred nákupom investičných nehnuteľností či už v zámorí alebo doma

8 vecí, ktoré je potrebné skontrolovať pred nákupom investičných nehnuteľností či už v zámorí alebo doma

Zvažujete kúpu nehnuteľnosti v zámorí alebo doma ako investíciu? V závislosti od toho, v akej krajine plánujete danú nehnuteľnosť kúpiť, budete musieť prejsť mnohými procesmi. Vo väčšine prípadov bude nákup nehnuteľností v iných krajinách dosť komplikovaný. Aby ste mohli začať s týmto procesom, ponúkame vám osem základných tipov pri kúpe investičnej nehnuteľnosti v zámorí alebo doma. Či už s tým nejakú skúsenosť máte alebo ste začiatočník, tieto rady vám môžu dopomôcť k bezproblémovému nákupu.

Nápady na dekoráciu zimnej záhrady, vďaka ktorým bude vaša izba v zime v teplá a pohodlná

Nápady na dekoráciu zimnej záhrady, vďaka ktorým bude vaša izba v zime v teplá a pohodlná

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zimné záhrady či záhradné miestnosti sú často krásne, presvetlené obývacie priestory, ale v tomto období môžu byť dosť chladné a nepríjemné. Od použitia horáka na drevo až po úpravu vašej izby pomocou dekoratívnych kobercov, existuje veľa spôsobov, ako môžete útulne zariadiť svoj priestor aj počas chladnejších mesiacov. Aby sme tieto miestnosti mohli aj naďalej používať počas zimného obdobia, zostavili sme niekoľko praktických nápadov na dekoráciu zimných záhrad plných inteligentných vylepšení, ktoré vám pomôžu vytvoriť teplý a útulný priestor.

Nie je to len o farbe – najdôležitejšie faktory pri výbere posteľnej bielizne

Nie je to len o farbe – najdôležitejšie faktory pri výbere posteľnej bielizne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výber obliečky nie je len o výbere najvhodnejšej farby do vášho interiéru. Väčšina ľudí v skutočnosti prehliada najdôležitejší aspekt pri výbere v prospech estetiky. Je však nevyhnutné uprednostniť kvalitu pred vzhľadom, inak to môže mať vplyv na to, či sa dobre vyspíte. Kvalitná posteľná bielizeň vedie, samozrejme, ku kvalitnému spánku. Pokiaľ však ide o výber posteľnej bielizne do vašej spálne, dovolíme si vám v týchto chladných dňoch poradiť, konkrétne čo sa týka výberu najlepšej a najteplejšej posteľnej bielizne. Na začiatok vám prinášame 3 najzákladnejšie body, ktoré je vhodné pri výbere brať do úvahy.

Vďaka týmto trikom bude výber farby oveľa jednoduchší

Vďaka týmto trikom bude výber farby oveľa jednoduchší

Ak ste sa už niekedy pokúsili zvoliť si farbu fasády pre svoj dom, viete, že to môže byť veľmi ťažká úloha, a to aj pre tých najrozhodnejších. Či už hľadáte dokonalý odtieň bielej – teplý, studený alebo matný - či správnu  atramentovo modrú - príliš tmavá alebo nedostatočne tmavá - tak  predtým, ako sa vyberiete do obchodu s farbami a zakúpite si nejaké vedro, pozrite si tipy, ako sa v tejto situácii zorientovať.

Ako sa budú vyvíjať ceny nehnuteľností v najbližšom období?

Ako sa budú vyvíjať ceny nehnuteľností v najbližšom období?

Oplatí sa s kúpou bývania počkať, alebo už netreba váhať? – to je otázka, ktorá zaujíma asi každého, kto má záujem v blízkej budúcnosti si zakúpiť vlastnú nehnuteľnosť. Prinášame vám ale dobré správy. Súčasná situácia je na kúpu novej nehnuteľnosti viac než priaznivá.
V neistých časoch poznačených pandémiou sa život na realitnom trhu nachvíľu zastavil, ale ceny nehnuteľností naďalej rástli. Hlavnou otázkou ale je, čo sa bude diať s úrokovými sadzbami.