Príbeh jednej rodinky...
Poznáte to – ste mladý pár, nejaký ten čas spolu chodíte...Vezmete sa, osamostatníte sa a odsťahujete od rodičov...Beriete hypotéku na svoj nový byt. Ak beriete menej, bytík si musíte postupne prerobiť z peňazí, čo ušetríte. Tak ako naša rodinka v príbehu.
O poznaní pozemku a základoch
Proces výstavby je celá veda. Už pri samotnom výbere pozemku potrebujeme vedomosti a skúsenosti fundovaných odborníkov. Bežným ľuďom neviditeľné, pre odborníka samozrejmé pozerať nielen na krásny pozemok, ale vnímať aj znaky a správanie sa podložia pre plánované založenie stavby. Nech prežije aj pravnúčatá. A v tomto nám pomôže...
Plánujete stavať dom? Komplikuje sa vám vydanie stavebného povolenia? Riešite konštrukčný problém na stavbe? Materiál mešká a robotníci vás hádžu na druhú koľaj? Riešením je využiť služby projekčnej činnosti a inžinieringu.
Dobrá stavba začína dôkladne spracovaným plánom. Hádam každý z nás sa stretol s pojmom projekt, najmä ak túži po rodinnom domčeku a prelistoval už hádam desiatky katalógov, prelustroval desiatky stránok na internete. Projekt je vlastne výsledkom projekčnej činnosti a na internetových stránkach či v katalógoch mnohých firiem nájdete množstvo typizovaných projektov s dokumentáciou skoro na počkanie. Ale...
Mnohí v súčasnosti hľadáme odpoveď na otázku, ako poznačila koronakríza a všetky opatrenia trh s nehnuteľnosťami. Pred vyše rokom našu spoločnosť prekvapil nový vírus. Najprv sme nechápavo pozerali na správy z Talianska, akoby sme sa dívali na nejaký neznámy sci-fi film o krajine z inej planéty. Nikto také niečo nezažil na vlastnej koži a všetci sme akosi dúfali, že to pominie, že sa rýchlo nájde liek.
Koronakríza zastihla slovenské rodiny v rôznych štádiách budovania ich nového bývania a skomplikovala im ho najviac, ako sa len dalo. Až 62% Slovákov nedokončí svoj projekt v termíne v akom plánovali a 34 % musí znížiť objem svojich investícií do stavby, kvôli strate zamestnania alebo zníženia platu jedného alebo aj oboch partnerov.
Včera, 22. marca si milióny ľudí na celom svete pripomenuli sviatok vody. Tejto cennej, životne dôležitej tekutiny, či už pre ľudí alebo zvieratá. Nie je to ale žiadne tajomstvo, že všetko živé na planéte, potrebuje vodu. Čistú vodu, ktorú poniektorí ľudia berú ako samozrejmosť, si v niektorých krajinách dovoliť nemôžu. V oblastiach, ako sú Keňa, Nigéria, Tanzánia a podobne, sú ľudia a deti vďačné za každý dúšok pitnej, a čistej vody.
Záhrady orientované na juh by mohli pomôcť zvýšiť hodnotu nehnuteľností o neuveriteľných 22 695 eur, ukazuje Britský výskum spoločnosti Rightmove, kde webová stránka o nehnuteľnostiach analyzovala okolo 400 000 apartmánov s tromi a štyrmi spálňami po celej Veľkej Británii. Samozrejme, nie je to len o Veľkej Británii, keďže pravdepodobne všade po celom svete sú ľudia oveľa šťastnejší, keď majú možnosť užívať si slnečné lúče vo svojej záhrade.
Na prevádzku budov sa v Európe spotrebuje asi 40 % všetkej vyrobenej energie. V rodinných domoch pritom pripadá až 70 % na vykurovanie, 20 % na prípravu teplej vody a asi 10 % sa minie na osvetlenie a fungovanie spotrebičov. Je tu teda veľký priestor na šetrenie energiou, respektíve na to, aby sme pri jej výrobe neroztáčali špirálu klimatických zmien. Nové budovy na Slovensku, na ktoré bude podaná žiadosť o stavebné povolenie po 31. decembri 2020, musia spĺňať štandard takmer nulového domu - takmer nulovú spotrebu energie. Každá jedna nová budova vrátane rodinných domov musí spĺňať prísny parameter energetickej triedy A0.
Nový experiment odhalil, na čo sa potencionálni kupujúci pri prezeraní nehnuteľnosti najviac pozerajú - a v zozname je niekoľko prekvapení. Spoločnosť Comparethemarket.com uskutočnila experiment s pozorovaním očí aby odhalila, čo si kupujúci pri prehliadke nehnuteľností najviac všimnú. Tri rôzne nehnuteľnosti si kupujúci pozreli a pomocou hardvéru na sledovanie očí zistili, ktoré komponenty upútali najviac ich pozornosť.
Index realitného zdravia (IRZ) na jeseň pokračuje v zhoršovaní a dôsledkom je, samozrejme, koronavírus. V októbri dosiahol hodnotu 2,99 čo je iba o 0,02 horšie ako v septembri, ale aj tak sa to považuje za tretiu najhoršiu hodnotu v histórii. Index realitného zdravia predstavuje výhľad na november len o kozmetické zlepšenie na 2,95 a niektoré obchodné trhy, ktoré spracovávajú vlastné prognózy si myslia, že hodnota indexu klesne až na 2,50.
WC na prízemí, vstavané úložné priestory či oddelený obývací priestor patrí medzi najpopulárnejšie trendy v oblasti nehnuteľností. Kupujúci odhalili, čo hľadajú v novom domove a naopak – čo ich od kúpy odrádza. V novom prieskume zadanom nezávisle na internetovom portály sa zistilo, že približne 2 000 dospelých osôb pokladá za výhodu mať v nehnuteľnosti priestor na vytvorenie domácej kancelári. Kupujúcim tiež imponovali výklenky na knihy v stenách, či samostatne stojace vane na nožičkách.
Hľadáte kupca a chcete rýchlo predať dom? Pozrite si tieto najlepšie tipy, ako rýchlo ho predať. Ak je váš dom na trhu už nejaký ten čas a zatiaľ ste nemali žiadnych potenciálnych kupcov, budete pravdepodobne potrebovať zopár rád o pomoc ako na to. Aj keď je trh s bývaním v súčasnosti pre tých, ktorí majú nehnuteľnosti na predaj, trochu pochmúrne miesto, môžete urobiť niekoľko jednoduchých vecí, aby ste vynikli medzi ostatnými.
V treťom štvrťroku sa rast cien bytov na Slovensku výrazne spomalil. V niektorých regiónoch môžeme vidieť aj mierny pokles a dôvodom nie je len vplyv pandémie na realitný trh, ale aj hlavne fakt, že drahšie byty v novostavbách sa z predaja rýchlo vytrácajú a priemer cien tak klesá.
Zvažujete kúpu nehnuteľnosti v zámorí alebo doma ako investíciu? V závislosti od toho, v akej krajine plánujete danú nehnuteľnosť kúpiť, budete musieť prejsť mnohými procesmi. Vo väčšine prípadov bude nákup nehnuteľností v iných krajinách dosť komplikovaný. Aby ste mohli začať s týmto procesom, ponúkame vám osem základných tipov pri kúpe investičnej nehnuteľnosti v zámorí alebo doma. Či už s tým nejakú skúsenosť máte alebo ste začiatočník, tieto rady vám môžu dopomôcť k bezproblémovému nákupu.
Zimné záhrady či záhradné miestnosti sú často krásne, presvetlené obývacie priestory, ale v tomto období môžu byť dosť chladné a nepríjemné. Od použitia horáka na drevo až po úpravu vašej izby pomocou dekoratívnych kobercov, existuje veľa spôsobov, ako môžete útulne zariadiť svoj priestor aj počas chladnejších mesiacov. Aby sme tieto miestnosti mohli aj naďalej používať počas zimného obdobia, zostavili sme niekoľko praktických nápadov na dekoráciu zimných záhrad plných inteligentných vylepšení, ktoré vám pomôžu vytvoriť teplý a útulný priestor.